ul. Władysława Trylińskiego 2, 10-683 Olsztyn
+48 89 533-26-08
handlowy@gaudia.com.pl

Szafy BHP czyli poprawne wyposażenie pomieszczeń socjalnych

Szafy metalowe to produkty, które dostarczamy odbiorcom na terenie całego kraju. Szeroka oferta szaf pozwoli dobrać towar odpowiedni do potrzeb klienta.

Szafy BHP czyli poprawne wyposażenie pomieszczeń socjalnych

Szafy BHP

W celu zwiększenia komfortu pracy osób zatrudnionych w firmie właściciel powinien zagwarantować pracownikom odpowiednie pomieszczenia socjalne. Chodzi tu zarówno o wygodę użytkowania, jak i łatwość, z jaką można wykonać czynności serwisowe. Pracownik powinien mieć możliwość swobodnego przechowywania rzeczy w pomieszczeniach dostępnych tylko dla upoważnionych osób. Szczególny jest to ważne w przypadku zadań wymagających używania odzieży ochronnej.

Meble do pomieszczeń socjalnych

Wyposażenie takich miejsc do użytku przez pracowników powinno być tak zaprojektowane, aby były one łatwe w utrzymaniu czystości. Głównie chodzi tu o stoły i krzesła, przy których mogą pracownicy wykorzystać swój czas wolny. Na odzież prywatną przeznaczone są wieszaki oraz szafy ubraniowe zamykane na zamki. Model i wielkość takich szaf zależy od branży, w jakiej działa firma. Ponieważ występują różne zapotrzebowania na miejsce do przechowywania zależne od specyfiki zawodu, jaki jest wykonywany. W związku z tym pomieszczenia socjalne muszą być one utrzymane w odpowiedniej czystości a materiały, z jakich wykonane jest wyposażenie, powinny ułatwiać to firmą zajmującą się serwisem sprzątającym.

Równie ważny jest tutaj sposób zabezpieczenia powierzchni metalowych przed korozją oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne wynikające z ich użytkowania. Szafy BHP mogą mieć różne możliwości konfiguracji, występują modele wyposażony w pojedyncze schowki lub bardziej rozbudowane warianty z różną wysokością półek ułatwiający wieszanie również nietypowej odzieży takiej jak kombinezony. Należy pamiętać o występowaniu również innych przedmiotów służących ochronie osobistej pracowników takich jak kaski i przyłbice.

Zastosowanie mebli socjalnych

Pomieszczenia socjalne występują w większości firm działających jednakowo w usługach oraz produkcji. Stąd występuje konieczność dostosowania mebli do określonych wymagań tak, aby spełniał on oczekiwania pracowników. Zależności od specyfiki pracy producenci oferują różne rozwiązania. Jest również możliwość malowania mebli, by dostosować się do stylu, jaki panuje w firmie. Uniwersalność mebli pozwala na używanie ich zarówno przebieralniach, jak i innych pomieszczeniach przeznaczonych do użytku przez pracowników. Rozmiar takich wyrobów pozwala na swobodną adaptację powierzchni tak, aby szafy BHP mogły być ergonomiczne ustawione. W przypadku dużej ilości mebli można je indywidualnie dopasować, aby ułatwić pracownikom odnajdywanie swoich rzeczy osobistych.

Przechowywanie odzieży pracowników w pomieszczeniach firmowych

W przypadku zlecenia usług obsługi odzieży roboczej firmom zewnętrznym można wykorzystać szafy BHP do przechowywania ubrań przypisanych konkretnym pracownikom. Ten sposób można zapewnić stały zapas czystej odzieży tak, aby pracownik nie musiał szukać konkretnych egzemplarzy. W tym wypadku muszą być zastosowane uniwersalne klucze ułatwiające wkładanie do szaf kompletów zapasowej odzieży przez osoby zajmujące się serwisem ubrań. Należy również pamiętać, że często są to pomieszczenia socjalne połączone z zapleczem sanitarnym. Wiąże się to z dużą ilością wilgoci i pary wodnej. Aby zapewnić komfort użytkowania zarówno mebli, jak i przedmiotów znajdujących się wewnątrz nich należy kontrolować stan wilgotności i poziom temperatury w pomieszczeniu.

Inne zastosowanie szaf socjalnych

Oprócz pomieszczeń firmowych takie rozwiązanie, jakimi są szafy BHP, stosowane są w obiektach sportowych. Występuje tam konieczność krótkotrwałego przechowywania rzeczy prywatnych podczas uprawiania aktywności fizycznej. To również oprócz szaf występują inne meble pozwalające na wygodne przebieranie się w odzież sportową. Takie rozwiązania często nie ustępują tym stosowane w przedsiębiorstwach. Tu również mamy do czynienia z metalowymi szafami dla podniesienia wytrzymałości i poziomu ochrony przed uszkodzeniami. Coraz częściej rozwiązania takie stosowane są w szkołach. To pozwala na zmniejszenie wagi plecaków uczniów. Wyposażenie pomieszczeń w szafy socjalne podnosi wygodę pracy oraz zapewnia zachowanie prywatności pracowników. Warto dobrze zaprojektować takie pomieszczenia ułatwiając osobom zatrudnionym wypoczynek w czasie przerw.