ul. Władysława Trylińskiego 2, 10-683 Olsztyn
+48 89 533-26-08
handlowy@gaudia.com.pl

Szafy metalowe – ich rodzaje i zastosowanie

Szafy metalowe to produkty, które dostarczamy odbiorcom na terenie całego kraju. Szeroka oferta szaf pozwoli dobrać towar odpowiedni do potrzeb klienta.

Szafy metalowe – ich rodzaje i zastosowanie

Szafy metalowe

Ruszając na poszukiwanie komfortowych i cieszących oko mebli raczej nieczęsto przyjdą nam do głowy szafy metalowe. Są jednak takie sytuacje, w których estetyka musi złożyć pokłon pragmatyzmowi. Są to sytuacje, w których potrzeba dyktuje coś solidnego, ergonomicznego, praktycznego i zapewniającego bezpieczeństwo. Taka potrzeba występuje przede wszystkim w zakładach pracy i przestrzeniach użyteczności publicznej. Czy to znaczy jednak, że w naszym domowych ognisku taka szafa się nie sprawdzi?

Rodzaje metalowych szaf

Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, szafy metalowe nie stanowią ściśle homogenicznej kategorii. W zależności od ich przeznaczenia oraz stopnia bezpieczeństwa gwarantowanego zawartemu w nich dobytkowi można wydzielić w nich różne kategorie. Różnią się one przede wszystkim sposobem uporządkowania wewnętrznej przestrzeni szafy.

Zdecydowanie najczęściej natknąć się można na metalową szafę do przechowywania dokumentów. Znajdujące się w niej półki są przystosowane do tego, aby przechowywać na nich duże ilości akt, najczęściej umieszczonych w porządkujących segregatorach. Szafa taka stanowi zatem swoiste archiwum, które jednocześnie w zadowalającym stopniu chroni dokumenty przed niechcianym spojrzeniem i niepowołanymi rękoma.

Inny popularny rodzaj stanowią szafy metalowe skrytkowe. Ich wnętrze jest w mniejszym stopniu dostosowane do przechowywania dokumentów, a w większym wszelkich akcesoriów i przedmiotów potrzebnych do pracy – jak narzędzia czy odzież robocza. Pozwalają one na zachowanie porządku i organizacji w kwestii regularnie wykorzystywanych firmowych przedmiotów. W końcu zawsze wiadomo, gdzie je można znaleźć oraz gdzie je po pracy odłożyć.

Są jeszcze szafy kupowane z myślą o prywatnym dobytku pracownika, który ten przynosi ze sobą do pracy. Są to szafy ubraniowe oraz socjalne. Przeznaczeniem tych pierwszych jest zapewnienie pracownikowi miejsca na jego ubrania prywatne, jeżeli ten musi w trakcie pracy się przebrać, na przykład w ubiór ochronny albo roboczy. Z kolei w szafach socjalnych pracownik może pozostawić wszelkie drobiazgi, co do których chce mieć pewność, że w czasie jego pracy przebywać będą w bezpiecznym miejscu.

Drugim sposobem podziału metalowych szaf jest ich kategoryzacja ze względu na oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa. Niektóre posiadają jedynie zamek kluczowy, w innych zaś dochodzi do tego mechaniczny albo nawet elektroniczny zamek szyfrowany. W wielu ofertach znajdziemy również szafy ognioodporne. Co więcej, wszystkie szafy metalowe powinny spełniać zalecenia wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz NATO. Zgodność z nimi jest dla nas gwarancją, że zaopatrujemy się w solidny produkt, który w odpowiednim stopniu zabezpieczy pozostawiony w nim dobytek. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.wyposazeniegaudia.pl/.

Gdzie sprawdzi się taka szafa?

Przegląd funkcjonalności tego rodzaju szaf nasuwa kilka dość oczywistych kandydatur. Chodzi naturalnie o miejsca, gdzie:

  • przechowywane są duże ilości dokumentów;
  • wymagane jest miejsce na specjalistyczne narzędzia i odzież pracy;
  • pracownicy (bądź inne osoby) są dość mobilni, przez co nie mogą mieć cały czas swojego prywatnego dobytku na oku.
  • Wykonane z metalu szafy to więc idealne rozwiązanie dla urzędów, szkół, fabryk i przedsiębiorstw.

Na początku jednak zostało zadane pytanie – czy szafy metalowe nie sprawdzą się również i w prywatnej przestrzeni? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej mogą się sprawdzić! Szafy skrytkowe są doskonałym meblem do garażu bądź warsztatu – pomogą wprowadzić porządek wśród narzędzi. Jest jednak jeszcze mniej oczywista, a przy tym dużo bardziej specyficzna i mnie uniwersalna opcja, która nie wszystkim może przyjść do głowy.

Otóż takie szafy mogą również sprawdzić się w samym mieszkaniu. Racja, nie kojarzą się one z komfortem czy przytulnością, ale istnieją pewne style aranżacji wnętrz, do których taki mebel pasować będzie wręcz idealnie. Przykładami mogą być styl loft i industrialny. Stawiają one na surowość, nawiązywanie do starych fabryk i hali przemysłowych oraz twarde faktury. Ekstrawagancki amator takiego stylu może śmiało się pokusić o to, by wykorzystać metalową szafę jako stylowy element aranżacyjny. Bez najmniejszych wątpliwości okaże się ona również wielce praktyczna.